Author Topic: zdravice  (Read 6057 times)

kucir

  • Moderator
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 8
    • View Profile
zdravice
« on: February 27, 2018, 07:27:23 am »
takže vítám všechny CZ/SK (budoucí) majitele gemini. Myslím, že naším největším úkolem bude společný boj s mizernou konfigurací české klávesnice. Pojďme začít tím, že se dáme do kupy.

Já jsem Tomáš, sídlím v Praze. Spoluprovozuju kavárnu, dělal jsem roky v IT a studoval jsem psychologii.
mé kořeny: Psion revo, Psion 5mx, HTC universal, HTC Athena X7500 a pak smutné neproduktivní období androidích telefonů (s bluetooth klávesnicí, s drátovou klávesnicí nebo alespoň přes shareKM sdílenou klávesnicí a myší z notebooku.)

rasva

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 56
    • View Profile
    • http://
zdravice
« Reply #1 on: March 23, 2018, 02:58:33 pm »
Ahoj,

moje číslo objednávky je 6XXX takže si na Gemini ještě počkám. Hodně dlouho jsem váhal, jestli do toho jít, nebo ne. Doufám, že Linux na něm bude opravdu použitelný, z minulosti mám zkušenosti třeba se Zaurusy a nebyla to tedy kromě originálu od výrobce žádná sláva.

HTC Universal jsem používal také, byl to skvělý stroj, měl jsem (pořád v šuplíku mám a funkční) upravenou verzi s větší pamětí. Jinak před tím ty Zaurusy, nějaké DOS palmtopy (hlavně legendární HP200LX) a tak. Samozřejmě taky PALMy (Treo, Pre), Blackberry (Q10), HTC Dream (aka Tmobile G1 - první android telefon), prostě cokoliv s aspoň náznakem klávesnice. I k tomu iphonu co mám teď, mám vyklápěcí podsvícenou klávesnici

Když se dívám na datum mojí registrace na tomto fóru, tak už je to teda pěkně dlouho, co se něco jako Gemini objevilo.

Po chvilce zkoušení se mi podařilo uhodnout heslo, které jsem tehdy tady na fóru používal (email pro obnovení už neexistoval), takže jsem se tu mohl vrátit doslova "ke kořenům"

Radek
Cosmo
Gemini 4G/SailfishX

In past: Zaurus SL-C3200, Jornada 728, 690, Mobilepro 900C, Sharp PC3100, HP 200LX....

pavelh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
zdravice
« Reply #2 on: March 29, 2018, 08:48:44 am »
Dobry den, nevim, kam tenhle message dojde, doufam, že aspon jednomu ze zatím  jedinych dvou ceskych pripsevku . (Jsem zde prvne) I ja jsem postupný majitel všech možných variant klávesnicových gadgetů, od PSIONu pres vsechny Nokia Communicatory a bluetoothove klavesnice k Smasungum az k Blackberry. Navrat k tak krasne obnovenemu PSIONu je samozrejme to nejlepsi.
Muj problem ovsem je, ze ač mám cislo 189, a moje Gemini mne odeslali uz 14. unora, dnes je 29. brezna a porad je jeste nemam.. Ten stupidni Hermes ho proste nikdy nedorucil, jenom to napsal na web. Potom co jsem pozadal PC aby to u nich reklamoval, Hermes jim udajne klidne priznal, ze to opravdu nedorucil  ale ze to vraci odesilateli. (Patrne dalsi mesic. ( > : )
Moc bych stal o to, abychom se lokalne spojili, urcite bude dost potreb vymenit si i jine (doufam ze lepsi) zkusenosti. Na web nechodim tak casto, na pouhy email mnohem casteji: pavelh@atlas.cz nebo mobil pavelh@atlas.cz. Diky za odezvu - Pavel Hajny

pavelh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
zdravice
« Reply #3 on: March 29, 2018, 08:51:13 am »
Quote from: pavelh
Dobry den, nevim, kam tenhle message dojde, doufam, že aspon jednomu ze zatím  jedinych dvou ceskych pripsevku . (Jsem zde prvne) I ja jsem postupný majitel všech možných variant klávesnicových gadgetů, od PSIONu pres vsechny Nokia Communicatory a bluetoothove klavesnice k Smasungum az k Blackberry. Navrat k tak krasne obnovenemu PSIONu je samozrejme to nejlepsi.
Muj problem ovsem je, ze ač mám cislo 189, a moje Gemini mne odeslali uz 14. unora, dnes je 29. brezna a porad je jeste nemam.. Ten stupidni Hermes ho proste nikdy nedorucil, jenom to napsal na web. Potom co jsem pozadal PC aby to u nich reklamoval, Hermes jim udajne klidne priznal, ze to opravdu nedorucil  ale ze to vraci odesilateli. (Patrne dalsi mesic. ( > : )
Moc bych stal o to, abychom se lokalne spojili, urcite bude dost potreb vymenit si i jine (doufam ze lepsi) zkusenosti. Na web nechodim tak casto, na pouhy email mnohem casteji: pavelh@atlas.cz nebo mobil pavelh@atlas.cz. Diky za odezvu - Pavel Hajny
Zapomnel jsem na mobil: 603-553984
Díky!
« Last Edit: March 29, 2018, 09:39:16 am by Varti »

rasva

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 56
    • View Profile
    • http://
zdravice
« Reply #4 on: June 13, 2018, 10:56:18 am »
Je někdo, kdo má CZ layout a už své Gemini dostal? Nebo aspoň order locked? Já mám pořád order placed.
Cosmo
Gemini 4G/SailfishX

In past: Zaurus SL-C3200, Jornada 728, 690, Mobilepro 900C, Sharp PC3100, HP 200LX....

rasva

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 56
    • View Profile
    • http://
zdravice
« Reply #5 on: June 20, 2018, 10:57:13 am »
No, tak uz je shipped. pavelh: jak jsi to nakonec vyresil? Uz ho doufam mas....
Cosmo
Gemini 4G/SailfishX

In past: Zaurus SL-C3200, Jornada 728, 690, Mobilepro 900C, Sharp PC3100, HP 200LX....

Georgius

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
zdravice
« Reply #6 on: July 10, 2018, 04:56:56 am »
Takže zdravím všechny,
 nějak se mi gadgety sešly na jednou, takže jsem potřeboval prioritně řešit nový Android v autě a Gemini se dostalo až na druhou pozici. Teď mi už skoro všechno rozumně funguje, takže přichází čas na gemini ;-).

Můj background je nepřekonané HP 200 LX, na kterém jsem psal poznámky půl studia na vysoké škole a i potom na postgraduálu, ale při létání po konferencích to furt rentgenovali a začala blbnout RAMka, tak jsem usoudil, že je to trochu škoda jako čistý psací stroj a palmtop putoval do šuplíku. Navíc přecijen XT procesor už úplně nekráčí s dobou a jsou věci, které už DOS nedává (a generovat gpg klíč přes noc taky není úplně ono).

Dalším krokem byla Nokia N900 - klávesnice pochopitelně podstatně horší, menší a vůbec, ale aspoň debian-like klon s rootem. S postupem času odešel rezistivní display a já jsem zjistil, že levnější než oprava je koupě druhého ojetého telefonu. Ten používám dodnes, ale podobně jako u HP 200 LX jsem zjistil, že HW (openoffice jde spustit, ale startuje fakt dlouho) i SW přestávají kráčet s dobou, je problém otevřít větší www stránky atd.

Takže jsem před rokem podpořil gemini a teď ho s dual bootem mám. Na HP 200 LX i na N900 jsem si vždy upravil klávesnici k obrazu svému, na HPLX jsem psával 340-360 úhozů za minutu (pak nestíhal asi řadič klávesnice a psal dvakrát to samé písmenko), s N900 to byla bída. Prošel jsem si i netbooky (EEE 701, modernější EEE) a konvertibilními tablety (Fujitsu, nyní Thinkpad Yoga 200), vše pochopitelně s Debianem - rozumně se psát dá'v podstatě až na tom Thinkpadu. Ale ne v tramvaji v Praze.

Co od Gemini očekávám/potřebuju:
1) primárně chci mít moderní palmtop na poznámky, mám modul zadní kamery takže by bylo fajn, kdyby nějak rychle šlo udělat fotku a automaticky ji mít vloženou do psaného textu.
2) jako druhé v pořadí by potěšil "klasický" Linuxový desktop s možností připojení monitoru přes HDMI (mám kabel), myš, klávesnice, kabel ethernetu
3) s LTE verzí by bylo fajn telefonovat, plán byl nahradit N900, abych sebou nemusel nosit další krám

Současné problémy s gemini:
1) pod androidem se musí udělat "svajp" na odemčení. To je nah* pokud člověk sedí někde na přednášce, chvilku se nic neděje, zhasne displej a rychle je potřeba začít psát dál. Chtělo by to rovnou výzvu na heslo. Tento problém řeší Debian, který mám v dual bootu
2) Debian t.č. nepodporuje sleep, při zaklapniutí jen vypne obrazovku. Sice takhle Gemini vydrží cca 24 hodin, ale sleep by byl lepší. Argumentace vývojáře je, že chce rozchodit telefonování a tam se mu "opravdický" spánek nehodí do krámu. Ale Android spí normálně a vydrží několik dní
3) debilní klávesnice jak Debian (tam řešitelné) tak Android (minimální doba pro "alternativní písmenko" je 100 ms, což je na moje poměry neúnosně dlouho (poklidné tempo 300 úhozů za minutu znamená 200 ms na úder, v případě mrtvé klávesy tedy 400 ms na "ť". Androidí "alt-key" znamená 200 ms na t, 100 ms na T stát, pak se objeví menu (a přijde mi, že je to déle než těch udávaných 100 ms v nastavení), musím to přečíst, vybrat/vyhodnotit - to bude dalších pár set milisekund - a stisknout další klávesu. To jsme minimálně na 600-700 ms, čili v praxi dvojnásobku . Pomohlo by vyřešit "mrtvé klávesy")
4) z předinstalovaných aplikací na poznámky ještě tak Keep od googlu  umí fotit při psaní, ale jsou tam blbé odskoky kurzoru a fotky se ! v obráceném pořadí ! ukládají před příspěvek
5) pod Debianem nefunguje HDMI kabel (a ani pod Androidem to není žádná hitparáda, jen mirror ...), nefunguje síťovka v hubu, nefunguje ani jedna kamera - pravděpodobně je to o jádru, kde se nikdo neobtěžoval kompilovat podporu modulů. Informace je ale pár týdnů stará, chystám se vrátit se ke zkoumání
6) telefonování jsem ještě nezkoušel, ale vzhledem k absenci displaye v zavřeném stavu je tov kombinaci s neschopností Androida nějak slušně pracovat se skupinami kontaktů takové dost nahouby. Možná řešení:
  a) brát všechny telefony
  b ) chytré hodinky, které ukazují kdo volá
  c) přiřadit kontaktům kombinaci LED světel/záblesků - teoreticky by šlo rozlišit 5 diod x 16 základních barev x svítí/bliká/zhasnutá = 90 bitů, 11 bajtů) - je to geeky, ovšem kdo si to má pamatovat
  e) nechat předčítat jméno kontaktu - společensky nevhodné a navíc přeslechnutelné třeba v té tramvaji, kde se člověk potřebuje rozhodnout, jestli to má vzít
  f) zůstat u N900  a Gemini nechat jako "palmtop"

Jak jste na tom vy ostatní ? Android, Debian ? K čemu Gemini používáte/chcete používat ?
V červenci jsem mimo, ale co takhle udělat Gemini meeting u kucire (zakladatel vlákna) v kavárně někdy v podvečer  srpnu ? Kde ta kavárna je ?

pavelh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
zdravice
« Reply #7 on: July 24, 2018, 10:53:22 am »
Quote from: rasva
No, tak uz je shipped. pavelh: jak jsi to nakonec vyresil? Uz ho doufam mas....

pavelh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
zdravice
« Reply #8 on: July 24, 2018, 10:54:48 am »
Quote from: pavelh
Quote from: rasva
No, tak uz je shipped. pavelh: jak jsi to nakonec vyresil? Uz ho doufam mas....

Nazdarek, už potřetí se marně snažím spojit se s kýmkoliv v Čehách (nebo  i na Slovensku) s kým bych se poradil. Srpnová schzka by byla fajn.  (Raději v první polovine, od 18/8 - 1/9 budu mimo Prahu)
Uvádím telefon 603-553984 Pavel H. Díky za odpověď!!

kucir

  • Moderator
  • Newbie
  • *****
  • Posts: 8
    • View Profile
zdravice
« Reply #9 on: October 17, 2018, 01:28:11 pm »
ja to tu prestal sledovat pac se tu nic moc nedelo a tak sem aktivni jen ve facebookove skupine :-)
poslu sms Pavlovi.
mam cz layout gemini tusim nejak od cervna, mozna kvetna.
a ted si vklidu prectu co ste tu psali. jen jsem to prolitl.

Georgius

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
zdravice
« Reply #10 on: October 19, 2018, 05:46:12 am »
Trochu to tu umřelo, na Pavla jsem telefon přečetl až teď ... Takže sice se srpna bude listopad, ale jinak OK.

Nějaké zdroje ke gemini v češtině:

http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/7/...lmtopu-na-miste
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/7/...-prvni-aplikace
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/8/...nchronizace-dat

Mimochodem, povedlo se někomu udělat OTP update u rootlého multiboot gemini ? Nějak jsem ty návody nepobral ...

covex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • View Profile
    • http://
zdravice
« Reply #11 on: October 23, 2018, 02:46:31 am »
Quote from: Georgius
Trochu to tu umřelo, na Pavla jsem telefon přečetl až teď ... Takže sice se srpna bude listopad, ale jinak OK.

Nějaké zdroje ke gemini v češtině:

http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/7/...lmtopu-na-miste
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/7/...-prvni-aplikace
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/8/...nchronizace-dat

Mimochodem, povedlo se někomu udělat OTP update u rootlého multiboot gemini ? Nějak jsem ty návody nepobral ...

Ja sem to pochopil ze OTA na gemini s modifikovanym souborovym systemem nejde, musi se udelat rucne update (nejak). Navody jsem nestudoval, protoze presne z tohoto duvodu zustavam zatim u puvodniho androidu.
Gemini PDA 4G, MTK Helio x27, keyboard layout CZ, Gemini-7.1-Planet-08102018-V2

Georgius

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
zdravice
« Reply #12 on: October 24, 2018, 04:14:48 pm »
Quote from: covex
Quote from: Georgius
Trochu to tu umřelo, na Pavla jsem telefon přečetl až teď ... Takže sice se srpna bude listopad, ale jinak OK.

Nějaké zdroje ke gemini v češtině:

http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/7/...lmtopu-na-miste
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/7/...-prvni-aplikace
http://www.abclinuxu.cz/blog/jirka/2018/8/...nchronizace-dat

Mimochodem, povedlo se někomu udělat OTP update u rootlého multiboot gemini ? Nějak jsem ty návody nepobral ...

Ja sem to pochopil ze OTA na gemini s modifikovanym souborovym systemem nejde, musi se udelat rucne update (nejak). Navody jsem nestudoval, protoze presne z tohoto duvodu zustavam zatim u puvodniho androidu.

No já když četl ty bugy, kde někomu přestala po OTA fungovat WiFina jsem zase oželel hlasovou asistentku ... vysvětlím na sraze.