OESF Portables Forum

Everything Else => Europe User Groups => Zaurus Regional User Groups => Everything Else => Archived Forums => Denmark => Topic started by: holck on January 16, 2004, 09:25:16 am

Title: CFXGA kort - det fungerer faktisk
Post by: holck on January 16, 2004, 09:25:16 am
Jeg har lige købt et CFXGA-kort til min C760 fra Devicenet USA (http://www.devicenet-usa.com/index_en.html), hvilket er rimeligt i pris nu pga. den lave dollar-kurs.  Det fungerer fint med programmet Presenter (ikke Hancom Presenter), som kan vise slide-shows bygget op af billeder (gif, jpg, png) i et katalog pÃ¥ Zaurus\'en.  Der følger en lille remote-control med; den fungerer fint med Presenter, men det er lidt uigennemskueligt hvad de forskellige knapper skal bruges til.  Kortet kan levere output i 800x600 og 640x480, og vist ogsÃ¥ til TV med det har jeg endnu ikke prøvet.  Presenter har ogsÃ¥ mulighed for at man undervejs i præsentation kan \"tegne pÃ¥\" billederne og f.eks. understrege ord, tegne pile osv.

Nu kan jeg eksportere mine PowerPoint præsentationer som png-filer og \"afspille\" dem på min Zaurus, så nu slipper jeg for at slæbe rundt på en bærbar - det glæder jeg mig til.